Knipex Retractable 18mm Universal Knife (709HL)
Strong and lightweight magnesium housing. Fitted with extendable stabilisation bar for precise, fast cutting, with high-quality blade locking system for a secure fit while cutting, pushing and scraping. Features 2 flat, ergonomic slides to prevent accidental activation of the slides. Slim shape and numerous grip zones for firm and non-slip grip.
- Untreated Carbon Steel Blade
- Quick-Release Blade Change
- 3 Blades Supplied
- Integrated Spare Blade Storage
- Integrated Blade Cover
- Bi-Metal Comfortable Contoured Handle
View all: Knipex Knives
This item is store collection only
Strong and lightweight magnesium housing. Fitted with extendable stabilisation bar for precise, fast cutting, with high-quality blade locking system for a secure fit while cutting, pushing and scraping. Features 2 flat, ergonomic slides to prevent accidental activation of the slides. Slim shape and numerous grip zones for firm and non-slip grip.
- Untreated Carbon Steel Blade
- Quick-Release Blade Change
- 3 Blades Supplied
- Integrated Spare Blade Storage
- Integrated Blade Cover
- Bi-Metal Comfortable Contoured Handle
View all: Knipex Knives
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 4.7 " |
| Blade Length (Metric) | 119 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 0.7 " |
| Blade Width (Metric) | 18 mm |
| Brand | Knipex |
| Knife Action | Retractable |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| No. Of Sections | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Universal Knife |
| Tool Blade Change Facility | Quick-Release Blade Change |
| z1 - UK Manufacturer Name | KNIPEX |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 Cliffe Park Way, Bruntcliffe Road, Morely, Leeds, LS27 0RY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact_uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KNIPEX |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | KNIPEX-Werk, C. Gustav Putsch KG, 42337 Wuppertal, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact |