Knipex Half-Round Jaw Grip Pliers 9.8" (250mm) (669HL)
Heavy duty pliers with wire cutter. High-strength spring steel body with drop-forged chrome-vanadium steel jaws. Elbow lever action for high clamping strength, can be used to hold section and flat material securely. Adjustment screw and release lever for one-handed operation.
- Max. Jaw Opening: 40mm
- Galvanised Chrome Vanadium Steel Jaws
- Die-Cast Zinc-Plated Steel Handle
- One-Handed Triggerless Release
View all: Knipex Pliers & Cutters
Heavy duty pliers with wire cutter. High-strength spring steel body with drop-forged chrome-vanadium steel jaws. Elbow lever action for high clamping strength, can be used to hold section and flat material securely. Adjustment screw and release lever for one-handed operation.
- Max. Jaw Opening: 40mm
- Galvanised Chrome Vanadium Steel Jaws
- Die-Cast Zinc-Plated Steel Handle
- One-Handed Triggerless Release
View all: Knipex Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Knipex |
| Jaw Length | 28 mm |
| Jaw Style | Half-Round |
| Length (Imperial) | 9.8 " |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 40 mm |
| Model No | 41 04 250 SB |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Locking Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Grip Pliers |
| z1 - UK Manufacturer Name | KNIPEX |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 Cliffe Park Way, Bruntcliffe Road, Morely, Leeds, LS27 0RY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact_uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KNIPEX |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | KNIPEX-Werk, C. Gustav Putsch KG, 42337 Wuppertal, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact |