Knipex End Cutters 10" (250mm) (5549X)
High leverage design requires less effort to cut through hard and medium wires. Narrow head design and long handles are ideal for typing deep-mounted steel rods. Wire can be twisted and cut in a single pass when using binding wire from a roll. Made from high-grade special tool steel and the cutting edges are additionally hardened.
- Cuts Up To 3.3mm Wire
- Bevel Cut
- Drop-Forged & Hardened High-Grade Tool Steel Jaws
- High-Grade Tool Steel Metal Handle
View all: Knipex Pliers & Cutters
High leverage design requires less effort to cut through hard and medium wires. Narrow head design and long handles are ideal for typing deep-mounted steel rods. Wire can be twisted and cut in a single pass when using binding wire from a roll. Made from high-grade special tool steel and the cutting edges are additionally hardened.
- Cuts Up To 3.3mm Wire
- Bevel Cut
- Drop-Forged & Hardened High-Grade Tool Steel Jaws
- High-Grade Tool Steel Metal Handle
View all: Knipex Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 24 mm |
| Brand | Knipex |
| Cutting Capacity | 3.3 mm |
| Cutting Head Type | Bevel Cut |
| Degree of Hardness | 61 HRC |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 1.8 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 3.3 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 0 mm |
| Model No | 99 14 250 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | End Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | End Cutters |
| Suitable Cutting Material | Wire |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Hard & Medium Wire |
| z1 - UK Manufacturer Name | KNIPEX |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 Cliffe Park Way, Bruntcliffe Road, Morely, Leeds, LS27 0RY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact_uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KNIPEX |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | KNIPEX-Werk, C. Gustav Putsch KG, 42337 Wuppertal, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact |