Knipex Diagonal Cutters 7" (180mm) (576HL)
Diagonal cutters with bevel. Manufactured from forged, oil-hardened vanadium electric steel with induction-hardened, precision cutting edges. Narrow head style for use in confined areas. Offers clean cutting, also at the tips. Suitable for cutting thin copper wire, hard and soft wire. Fitted with lightweight, compact, soft-grip handles.
- Cuts Up To 4mm Wire
- Bevel Cut
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- Bi-Material Comfort Grip
View all: Knipex Pliers & Cutters
Diagonal cutters with bevel. Manufactured from forged, oil-hardened vanadium electric steel with induction-hardened, precision cutting edges. Narrow head style for use in confined areas. Offers clean cutting, also at the tips. Suitable for cutting thin copper wire, hard and soft wire. Fitted with lightweight, compact, soft-grip handles.
- Cuts Up To 4mm Wire
- Bevel Cut
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- Bi-Material Comfort Grip
View all: Knipex Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 20 mm |
| Brand | Knipex |
| Cutting Capacity | 4 mm |
| Cutting Head Type | Bevel Cut |
| Degree of Hardness | 62 HRC |
| Length (Imperial) | 7 " |
| Length (Metric) | 180 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 2.5 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 3 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 4 mm |
| Model No | 70 02 180 SB |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Side/Diagonal Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Diagonal Cutters |
| Suitable Cutting Material | Wire |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Hard Wire & Multi-Strand Cable |
| z1 - UK Manufacturer Name | KNIPEX |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 Cliffe Park Way, Bruntcliffe Road, Morely, Leeds, LS27 0RY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact_uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KNIPEX |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | KNIPEX-Werk, C. Gustav Putsch KG, 42337 Wuppertal, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact |