Knipex CoBolt Compact Bolt Cutters 6.3" (160mm) (382HL)
Powerful, compact bolt cutters with slim head for accessibility. Heavy duty, induction-hardened cutting edge, lasered to reduce material slipping. Features efficient lever-action mechanism for minimum effort. Gripping surface below the joint for gripping and pulling wires from Ø 1.0.mm. Cuts bolts, nails and rivets up to Ø 4.4mm. Can also be used to cut thin hard wire, screws and springs.
- Cuts Up To 5.3mm Steel
- Centre Cut
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- PVC Dipped Handles
View all: Knipex Bolt Cutters
Powerful, compact bolt cutters with slim head for accessibility. Heavy duty, induction-hardened cutting edge, lasered to reduce material slipping. Features efficient lever-action mechanism for minimum effort. Gripping surface below the joint for gripping and pulling wires from Ø 1.0.mm. Cuts bolts, nails and rivets up to Ø 4.4mm. Can also be used to cut thin hard wire, screws and springs.
- Cuts Up To 5.3mm Steel
- Centre Cut
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- PVC Dipped Handles
View all: Knipex Bolt Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 18 mm |
| Brand | Knipex |
| Cutting Capacity | 5.3 mm |
| Cutting Head Type | Centre Cut |
| Degree of Hardness | 64 HRC |
| Length (Imperial) | 6.3 " |
| Length (Metric) | 160 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 3 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 4.4 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 5.3 mm |
| Model Name | CoBolt |
| Model No | 71 01 160 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Bolt Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Compact Bolt Cutters |
| Suitable Cutting Material | Steel |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Steel |
| z1 - UK Manufacturer Name | KNIPEX |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 Cliffe Park Way, Bruntcliffe Road, Morely, Leeds, LS27 0RY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact_uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KNIPEX |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | KNIPEX-Werk, C. Gustav Putsch KG, 42337 Wuppertal, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact |