Knightsbridge FLN Outdoor LED Floodlight Black 30W 3330lm (528GE)
Die-cast aluminium body and clear polycarbonate diffuser. Connectors allow cable to be fitted directly to the unit without the use of external connectors or extra wiring. Accessories include optional PIR (251GA) or Microwave (915GA) sensors (sold separately). Supplied with fast fix cable connector (no rear connector box) and easy fix bracket.
- IP65: For Outdoor Use
- Cool White
- 3330lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- Tilt
- Low Flicker
View all: Knightsbridge Floodlights
Die-cast aluminium body and clear polycarbonate diffuser. Connectors allow cable to be fitted directly to the unit without the use of external connectors or extra wiring. Accessories include optional PIR (251GA) or Microwave (915GA) sensors (sold separately). Supplied with fast fix cable connector (no rear connector box) and easy fix bracket.
- IP65: For Outdoor Use
- Cool White
- 3330lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- Tilt
- Low Flicker
View all: Knightsbridge Floodlights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Tilt |
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Knightsbridge |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | E |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3330 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | FLN |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 30 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Depth | 28 mm |
| Product Height | 142 mm |
| Product Type | Floodlight |
| Product Width | 160 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 30 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |