Klima Intelligent Control 825200 Electric Underfloor Heating Thermostat (288VG)
Programmable digital clock thermostat for use with electric underfloor heating systems. Smart self-learning facility includes built-in setback mode with 7 day programming. Supplied with a 12kΩ floor sensor or can be used with built-in air sensor. Suitable for both Klima underfloor heating products and other compatible electric underfloor heating systems. Also features floor limiter for wooden floors and easy menu system. Technical support helpline available.
- Digital
- NTC Sensor
- Suitable for Use in Any Room
- Framed
- 2 Year Guarantee
- Fully Programmable
- Floor & Room Temperature Control
- Battery Back-Up
- 28°C Limiter for Wooden Floors
- IP21 Rated
View all: Klima Underfloor Heating Thermostats
Programmable digital clock thermostat for use with electric underfloor heating systems. Smart self-learning facility includes built-in setback mode with 7 day programming. Supplied with a 12kΩ floor sensor or can be used with built-in air sensor. Suitable for both Klima underfloor heating products and other compatible electric underfloor heating systems. Also features floor limiter for wooden floors and easy menu system. Technical support helpline available.
- Digital
- NTC Sensor
- Suitable for Use in Any Room
- Framed
- 2 Year Guarantee
- Fully Programmable
- Floor & Room Temperature Control
- Battery Back-Up
- 28°C Limiter for Wooden Floors
- IP21 Rated
View all: Klima Underfloor Heating Thermostats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Klima |
| Frame Type | Framed |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Intelligent Control |
| Model No | 825200 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Depth | 43 mm |
| Product Height | 83 mm |
| Product Type | Electric Underfloor Heating Thermostat |
| Product Width | 83 mm |
| Programme Facility | Fully Programmable |
| Sensor Type | NTC Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Installation Location | Suitable for Use in Any Room |
| Suitable for Underfloor Heating | Suitable for Underfloor Heating |
| Switching Capacity | 16 A |
| Temperature Range | 5-40 °C |
| Thermostat Control Type | Digital |
| z1 - UK Manufacturer Name | Magnum Heating Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Karelia House, Keltneyburn, Aberfeldy, Perthshire, PH15 2LS |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.klima.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Magnum Heating BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Stevinweg 8, Tholen, NL-4691, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.klima.co.uk |
Product Contents
825200, 12kΩ floor sensor and surrounds.