Klein Tools Wire Strippers 10" (263mm) (7648K)
Cuts, strips and loops 10-18 AWG solid and 12-20 AWG stranded wire. Precision-ground stripping holes and strong gripping serrated nose for easy bending, shaping and pulling of wire. Cleanly shears 6-32 and 8-32 screws. Double-dipped comfort-grips with curved handles. Coil spring provides fast self-opening action. Easy to read markings and handy closure lock for convenient storage.
- Cuts Up To 5mm Multi-Material
- Flush Cut
- Drop-Forged & Heat-Treated Hardened Steel Jaws
- Bi-Material Comfort Grip
- Spring-Assisted Opening
View all: Klein Tools Pliers & Cutters
Cuts, strips and loops 10-18 AWG solid and 12-20 AWG stranded wire. Precision-ground stripping holes and strong gripping serrated nose for easy bending, shaping and pulling of wire. Cleanly shears 6-32 and 8-32 screws. Double-dipped comfort-grips with curved handles. Coil spring provides fast self-opening action. Easy to read markings and handy closure lock for convenient storage.
- Cuts Up To 5mm Multi-Material
- Flush Cut
- Drop-Forged & Heat-Treated Hardened Steel Jaws
- Bi-Material Comfort Grip
- Spring-Assisted Opening
View all: Klein Tools Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 5 mm |
| Brand | Klein Tools |
| Cutting Capacity | 5 mm |
| Cutting Head Type | Flush Cut |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 263 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | 11055 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Wire Strippers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Wire Strippers |
| Suitable Cutting Material | Multi-Material |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting 10-18 AWG Solid & 12-20 AWG Stranded Wire, & 6-32 & 8-32 Screws |
| z1 - UK Manufacturer Name | Super Rod |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 12 Gilchrist Thomas Industrial Estate, Blaenavon, Wales, NP4 9RL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@super-rod.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Super Rod |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Frienheimer, Bruce 20, 80639 Munchen, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@super-rod.co.uk |