JSP 5mph Speed Bump Black / Yellow 75mm (211YL)
Speed ramp designed to reduce vehicle speed, improving safety in residential and commercial areas. Thermoplastic retro-reflective elements with glass beads and angled design optimise headlamps to improve visibility. Features effective interlocking system for easy connectivity, ensuring stability before and after assembly. Includes channel on underside to safely accommodate cables
- PVC Construction
- Bolt-Down
- Pre-Drilling Required
- Reflective
- Interlocking System
- Cable Channel
View all: JSP Traffic Management
Speed ramp designed to reduce vehicle speed, improving safety in residential and commercial areas. Thermoplastic retro-reflective elements with glass beads and angled design optimise headlamps to improve visibility. Features effective interlocking system for easy connectivity, ensuring stability before and after assembly. Includes channel on underside to safely accommodate cables
- PVC Construction
- Bolt-Down
- Pre-Drilling Required
- Reflective
- Interlocking System
- Cable Channel
View all: JSP Traffic Management
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | JSP |
| Colour | Black / Yellow |
| Construction Material (Safety) | PVC |
| Fixing Type | Bolt-Down |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | 0.00 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name/No | Ridgeback |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 400 mm |
| Product Height | 75 mm |
| Product Type | 5mph Speed Bump |
| Product Width | 500 mm |
| Screw Pilot Hole Requirements | Pre-Drilling Required |
| z1 - UK Manufacturer Name | JSP Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Standlake Business Park, Cotswold Farm, Cotswold Dene, Witney, Oxfordshire, OX29 7RB |