Jokari No. 14 Flat Cable Stripper 5" (124mm) (1738K)
Offers a fast, effective solution when stripping all common flat PVC insulated cables up to 12mm wide. Pre-set inner insulation stripping blades provided for 0.8, 1.5 and 2.5mm² wires. Ideal for working in junction sockets.
- Strips 12mm Cable
- Hardened & Tempered Steel Alloy Blades
- ABS Plastic Ergonomic Non-Slip Handle
View all: Jokari Pliers & Cutters
Offers a fast, effective solution when stripping all common flat PVC insulated cables up to 12mm wide. Pre-set inner insulation stripping blades provided for 0.8, 1.5 and 2.5mm² wires. Ideal for working in junction sockets.
- Strips 12mm Cable
- Hardened & Tempered Steel Alloy Blades
- ABS Plastic Ergonomic Non-Slip Handle
View all: Jokari Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | Steel Alloy |
| Brand | Jokari |
| Length (Imperial) | 5 " |
| Length (Metric) | 124 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | No. 14 |
| Model No | T30140 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Wire Strippers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Flat Cable Stripper |
| Stripping Capacity | 12 mm |
| Suitable Stripping Material | Flat PVC Insulated Cable |
| z1 - UK Manufacturer Name | Carl Kammerling International Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Glanydon Industrial Estate, Pwllheli, LL53 5LH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Carl Kämmerling GmbH & Co. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Bendahler Str. 110, Wuppertal, 42285, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |