Irwin Vise-Grip VDE Combination Pliers 8" (200mm) (5652K)
Chrome nickel steel. Hardened cutting edges that stay sharper for longer and improve durability. Machined jaws provide maximum grip strength. Moulded and pull-resistant handles for added comfort and less hand fatigue. Will strip cable up to 6mm in diameter.
- Cuts Up To 6mm Copper
- Bevel Cut
- Induction-Hardened Chromium Nickel Steel Jaws
- Bi-Material Comfort Grip
- Tested to 1000V, Rated to 1000V AC
View all: Irwin Vise-Grip Pliers & Cutters
Chrome nickel steel. Hardened cutting edges that stay sharper for longer and improve durability. Machined jaws provide maximum grip strength. Moulded and pull-resistant handles for added comfort and less hand fatigue. Will strip cable up to 6mm in diameter.
- Cuts Up To 6mm Copper
- Bevel Cut
- Induction-Hardened Chromium Nickel Steel Jaws
- Bi-Material Comfort Grip
- Tested to 1000V, Rated to 1000V AC
View all: Irwin Vise-Grip Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Irwin Vise-Grip |
| Cutting Capacity | 6 mm |
| Cutting Head Type | Bevel Cut |
| Degree of Hardness | 44 HRC |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 1000V, Rated to 1000V AC |
| Length (Imperial) | 8 " |
| Length (Metric) | 200 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 1.6 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 1.6 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 1.6 mm |
| Model No | 10505874 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Combination Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Combination Pliers |
| Suitable Cutting Material | Copper |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Copper & Insulated Plastic Wire |