Hylec 4-Entry IP68 Gel Connector Black (61812)
4-way, 3-pole gel-filled cable junction box. Quick and easy installation. Complete with 3-pole terminal block, cable size adaptors and memory gel. Fits 6.5-12mm cable.
- Suitable for 6.5 - 12mm² Cables
- IP68 Waterproof to 1.3m
- Pre-Filled Gel
- Takes up to 16A
- Reusable
- Nylon Construction
- Can be Buried
- Max. Conductor Size 4mm²
View all: Hylec Cable Connectors
4-way, 3-pole gel-filled cable junction box. Quick and easy installation. Complete with 3-pole terminal block, cable size adaptors and memory gel. Fits 6.5-12mm cable.
- Suitable for 6.5 - 12mm² Cables
- IP68 Waterproof to 1.3m
- Pre-Filled Gel
- Takes up to 16A
- Reusable
- Nylon Construction
- Can be Buried
- Max. Conductor Size 4mm²
View all: Hylec Cable Connectors
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hylec |
| Colour | Black |
| Construction Material (Electrical) | Nylon |
| Current Rating | 16 A |
| IP Rating | IP68 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Temperature | 130 °C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pre-Filled Gel | Pre-Filled Gel |
| Product Depth | 105 mm |
| Product Height | 24 mm |
| Product Type | Gel Connector |
| Product Width | 44 mm |
| Suitable Cable Size | 6.5 - 12 mm² |
| z1 - UK Manufacturer Name | Philex Electronic Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kingfisher Business Park, London Road, Bedford, MK42 0NX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Philex Electronic Ireland Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Robwyn House, Corrintra, Castleblayney, Co. Monaghan, A75 XY76, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |
Product Contents
Gel-filled 2-part housing, connector block and cable adaptors.