Hylec 2-Entry IP68 Gel In-Line Connector Black (30450)
Miniature 2-pole in-line gel-filled cable junction box. Quick and easy installation. Complete with fixing screw, 2 terminals pre-installed into base and memory gel. Fits 4.8-6mm cable.
- Suitable for 4.8 - 6mm² Cables
- IP68 Waterproof to 1.3m
- Pre-Filled Gel
- Takes up to 16A
- Reusable
- Nylon Construction
- Can be Buried
- Max. Conductor Size 2.5mm²
View all: Hylec Cable Connectors
Miniature 2-pole in-line gel-filled cable junction box. Quick and easy installation. Complete with fixing screw, 2 terminals pre-installed into base and memory gel. Fits 4.8-6mm cable.
- Suitable for 4.8 - 6mm² Cables
- IP68 Waterproof to 1.3m
- Pre-Filled Gel
- Takes up to 16A
- Reusable
- Nylon Construction
- Can be Buried
- Max. Conductor Size 2.5mm²
View all: Hylec Cable Connectors
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hylec |
| Colour | Black |
| Construction Material (Electrical) | Nylon |
| Current Rating | 16 A |
| IP Rating | IP68 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Temperature | 130 °C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pre-Filled Gel | Pre-Filled Gel |
| Product Depth | 44 mm |
| Product Height | 17.5 mm |
| Product Type | Gel In-Line Connector |
| Product Width | 18 mm |
| Suitable Cable Size | 4.8 - 6 mm² |
| z1 - UK Manufacturer Name | Philex Electronic Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kingfisher Business Park, London Road, Bedford, MK42 0NX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Philex Electronic Ireland Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Robwyn House, Corrintra, Castleblayney, Co. Monaghan, A75 XY76, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |
Product Contents
Gel-filled 2-part housing including screw connectors.