Highlife Bathrooms Rona Brushed Brass 118.9mm Deck Mounted Dual Control Manual Shower Mixer Tap (809HL)
Stylish twin lever bath shower mixer with slim spout and handle. Brass body with brushed brass finish, and built-in aerator for soft water flow. Ceramic disc operation with twist-lock diverter. Includes round pencil-style handset with easy-clean nozzles, colour-matched wall bracket, and 1.5m hose with 90° elbow for ease of movement.
- 2 Year Guarantee
- Ceramic Discs
- Suitable for All Pressure Systems
- Brushed Brass
- Waste Not Supplied
- Built-In Aerator
View all: Highlife Bathrooms Bathroom Taps
Stylish twin lever bath shower mixer with slim spout and handle. Brass body with brushed brass finish, and built-in aerator for soft water flow. Ceramic disc operation with twist-lock diverter. Includes round pencil-style handset with easy-clean nozzles, colour-matched wall bracket, and 1.5m hose with 90° elbow for ease of movement.
- 2 Year Guarantee
- Ceramic Discs
- Suitable for All Pressure Systems
- Brushed Brass
- Waste Not Supplied
- Built-In Aerator
View all: Highlife Bathrooms Bathroom Taps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bath No of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Item Finish | Brushed |
| Bathroom Taps Product Type | Shower Mixer |
| Brand | Highlife Bathrooms |
| Colour | Brushed Brass |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Stainless Steel |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 24 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with 3/4" Threaded Tails |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 5.0 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5.0 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Rona |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Brass |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | 15 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Depth | 158 mm |
| Product Height | 118.9 mm |
| Product Type | Bathroom Shower Tap |
| Product Width | 230 mm |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Hose Length | 1.5 m |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Dual Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Shower Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Bath |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Allaince Sanitary Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit A, 1 Young Place, Kelvin Industrial Estate, East Kilbride, Glasgow, G75 0TD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Alliance Sanitary Products Ltd T/A Highlife Bathrooms |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Init 114, 2 James Joyce Street, Dublin, DO1 Y1TO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
Product Contents
Bath shower mixer, back nuts, 1.5m hose, handset, hose elbow and wall bracket.