Highlife Bathrooms ASP Exposed Single Outlet Thermostatic Chrome Mini Horizontal Bar Shower Valve (149TJ)
Compact horizontal thermostatic bar shower valve with chrome finish. Features overridable 38°C temperature safety stop for safe showering, and clearly etched flow and temperature control markings on the handles. Delivers 19.6Ltr/min at 3 bar, or 7.2Ltr/min at 0.5bar. Ideal for installation in high pressure systems with restricted space, such as park homes and caravans. Fitted with 45mm 1/2'' BSP male threads to fit through inner walls of caravans. Can be used with positive or negative head twin impeller pumps for gravity fed systems. Minimum 0.5bar (approx. 5m) static water pressure requirement for use with a positive head pump.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 7.2Ltr/min at 0.5bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for All Pressure Systems
View all: Highlife Bathrooms Shower Valves
Compact horizontal thermostatic bar shower valve with chrome finish. Features overridable 38°C temperature safety stop for safe showering, and clearly etched flow and temperature control markings on the handles. Delivers 19.6Ltr/min at 3 bar, or 7.2Ltr/min at 0.5bar. Ideal for installation in high pressure systems with restricted space, such as park homes and caravans. Fitted with 45mm 1/2'' BSP male threads to fit through inner walls of caravans. Can be used with positive or negative head twin impeller pumps for gravity fed systems. Minimum 0.5bar (approx. 5m) static water pressure requirement for use with a positive head pump.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 7.2Ltr/min at 0.5bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for All Pressure Systems
View all: Highlife Bathrooms Shower Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Highlife Bathrooms |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Connection Size | 1/2 " |
| Connection Type | 1/2'' BSP Male Thread |
| Construction Material (Bathrooms) | ABS, Brass & Stainless Steel |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 7.2 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Minimum Operating Temperature | 15 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | ASP |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 45 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Type | Mini Horizontal Bar Shower Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | 38 °C |
| Safety Functions | Anti-Scald Function |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Allaince Sanitary Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit A, 1 Young Place, Kelvin Industrial Estate, East Kilbride, Glasgow, G75 0TD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Alliance Sanitary Products Ltd T/A Highlife Bathrooms |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Init 114, 2 James Joyce Street, Dublin, DO1 Y1TO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
Product Contents
Bar valve with male threads, chrome pipe surrounds with sponge gaskets (2) and back nuts (2).