Hansgrohe Versostat Exposed Single Outlet Thermostatic Chrome Mixer Shower Valve (611FY)
Adjustable safety-stop sets temperature at 40°C for increased safety and reliable scald protection. Features EcoStop position for saving water. Contemporary design with premium quality chrome finish. Suitable for high pressure systems.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 18Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
View all: Hansgrohe Shower Valves
Adjustable safety-stop sets temperature at 40°C for increased safety and reliable scald protection. Features EcoStop position for saving water. Contemporary design with premium quality chrome finish. Suitable for high pressure systems.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 18Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
View all: Hansgrohe Shower Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Hansgrohe |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Connection Size | 15 mm |
| Connection Type | G 1/2" |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 18 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | 65 °C |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Versostat |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | Mixer Shower Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | 40 °C |
| Safety Functions | Temperature Safety Cut-Out |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hansgrohe UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 2 Edgehill Drive, Tournament Fields, Warwick, Warwickshire, CV34 6XQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@hansgrohe.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hansgrohe SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hansgrohe SE, Auestr. 5-9, Schiltach, 77761, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@hansgrohe.com |
Product Contents
Shower thermostat, escutcheons and S-connections.