Hansgrohe MyFox Chrome 68mm Wall Mounted Dual Control Thermostatic Shower Mixer Tap (619VK)
Ergonomic handles quickly and easily sets water volume. Keeps water at required temperature for reliable protection. Reacts in an instant to protect users from excessively hot or cold water. Choose between the shower head or bath filler on the control dial. SafetyStop button on handle prevents any unintended temperature adjustments. Water hotter than 40°C is only released once this button is pressed. Easy installation. Built-in silencer reduces sound of flowing water. Thermostatic mixer for the bath tub is screwed on to an existing water outlet via the supplied S connections (bore hole gauge 150 mm, +/-12 mm).
- 2 Year Guarantee
- Double Lever
- Suitable for High Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
- 20 Ltr/min
View all: Hansgrohe Bathroom Taps
Ergonomic handles quickly and easily sets water volume. Keeps water at required temperature for reliable protection. Reacts in an instant to protect users from excessively hot or cold water. Choose between the shower head or bath filler on the control dial. SafetyStop button on handle prevents any unintended temperature adjustments. Water hotter than 40°C is only released once this button is pressed. Easy installation. Built-in silencer reduces sound of flowing water. Thermostatic mixer for the bath tub is screwed on to an existing water outlet via the supplied S connections (bore hole gauge 150 mm, +/-12 mm).
- 2 Year Guarantee
- Double Lever
- Suitable for High Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
- 20 Ltr/min
View all: Hansgrohe Bathroom Taps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bath No of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Shower Mixer |
| Brand | Hansgrohe |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 20 Ltr/min |
| Hose Supplied | Tap Tails Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 10 bar |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | MyFox |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | 15 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 199 mm |
| Product Height | 68 mm |
| Product Type | Bathroom Shower Tap |
| Product Width | 296 mm |
| Shower Head Shape | Handset Not Supplied |
| Shower Hose Length | 0 m |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Dual Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Round Head |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Shower Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Bath |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hansgrohe UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 2 Edgehill Drive, Tournament Fields, Warwick, Warwickshire, CV34 6XQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@hansgrohe.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hansgrohe SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hansgrohe SE, Auestr. 5-9, Schiltach, 77761, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@hansgrohe.com |
Product Contents
Bath thermostat, escutcheons and S-connections.