Gys 538238 Welding Electrodes 2.5mm x 300mm 1.2kg 50 Pack (681JA)
MMA (ARC) electrode with low carbon content for use with stainless steel. Resistant to chemical aggressions and salt corrosion. Low penetration to produce good weld bead and detachment from the slag. Applications include petrochemical, chemical, marine industries, pipes and tanks. Supplied in 5 packs of 10 electrodes.
- Low Carbon Content
View all: Gys Welding Electrodes & Rods
MMA (ARC) electrode with low carbon content for use with stainless steel. Resistant to chemical aggressions and salt corrosion. Low penetration to produce good weld bead and detachment from the slag. Applications include petrochemical, chemical, marine industries, pipes and tanks. Supplied in 5 packs of 10 electrodes.
- Low Carbon Content
View all: Gys Welding Electrodes & Rods
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Gys |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | 538238 |
| Pack Size | 50 |
| Pieces in Pack/Case | 50 |
| Product Diameter | 2.5 mm |
| Product Length | 300 mm |
| Product Type | Welding Electrodes |
| Suitable Welders | Suitable for Arc Welders |
| Total Product Weight | 1.2 kg |
Product Contents
5 x packs of 2.5mm electrodes (10 per pack).