Grohe Vitalio Start 110 Shower Rail Set Chrome (187YX)
Ideal blend of technology and design offering 2 x sprays: soothing rain for stress relief and a focused jet for rinsing hair. Switching between sprays is easy with the Grohe SmartSwitch diverter. Grohe DreamSpray ensures an even water flow from each nozzle, while the water saving flow limiter reduces water usage without compromising performance. A minimum pressure of 1bar is recommended. Grohe SpeedClean allows the easy removal of limescale, and the shockproof silicone ring protects the shower and bathtub from damage if dropped. The set includes the VitalioFlex Trend 1750mm hose and Vitalio Universal 600mm shower rail. The robust hose withstands up to 5bar pressure, 50kg tension, and 70°C heat. Anti-fold design prevents kinks. The rail features a gliding element and swivel holder for easy height and angle adjustments and can fit existing drill holes with its variable height upper bracket. Long life finish. Installation is tool-free due to the QuickFix system. The universal mounting system fits standard shower hoses, and ProGrip nuts ensure a secure connection. Holder can be screwed (screws and dowels supplied) or glued with 2 x Grohe QuickGlue Set S (sold separately), holding up to 20kg. For additional guidance refer to QuickVideo or QuickGuide.
- 2-Spray Patterns
- Rub-Clean Shower Head
- 2 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for High Pressure Systems
- Contemporary Design
- Anti-Limescale System
- Inner insulation for Surface & Scalding Protection
- Maximum Flow Rate: 7.5Ltr/min
View all: Grohe Shower Rail Kits
Ideal blend of technology and design offering 2 x sprays: soothing rain for stress relief and a focused jet for rinsing hair. Switching between sprays is easy with the Grohe SmartSwitch diverter. Grohe DreamSpray ensures an even water flow from each nozzle, while the water saving flow limiter reduces water usage without compromising performance. A minimum pressure of 1bar is recommended. Grohe SpeedClean allows the easy removal of limescale, and the shockproof silicone ring protects the shower and bathtub from damage if dropped. The set includes the VitalioFlex Trend 1750mm hose and Vitalio Universal 600mm shower rail. The robust hose withstands up to 5bar pressure, 50kg tension, and 70°C heat. Anti-fold design prevents kinks. The rail features a gliding element and swivel holder for easy height and angle adjustments and can fit existing drill holes with its variable height upper bracket. Long life finish. Installation is tool-free due to the QuickFix system. The universal mounting system fits standard shower hoses, and ProGrip nuts ensure a secure connection. Holder can be screwed (screws and dowels supplied) or glued with 2 x Grohe QuickGlue Set S (sold separately), holding up to 20kg. For additional guidance refer to QuickVideo or QuickGuide.
- 2-Spray Patterns
- Rub-Clean Shower Head
- 2 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for High Pressure Systems
- Contemporary Design
- Anti-Limescale System
- Inner insulation for Surface & Scalding Protection
- Maximum Flow Rate: 7.5Ltr/min
View all: Grohe Shower Rail Kits
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Grohe |
| Colour | Chrome |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Bathrooms) | ABS |
| Design Type | Contemporary Design |
| Hose Bore Size | 12 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Flow Rate | 7.5 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Model Name | Vitalio Start 110 |
| Model No | 27948001 |
| No. of Spray Patterns | 2-Spray Patterns |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | Shower Rail Set |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 110 mm |
| Shower Hose Length | 1.75 m |
| Total Product Weight | 1193 g |
Product Contents
Hand shower, adjustable shower rail (600mm) and 1.75m shower hose.