Grohe Start Straight Household Grip Bar Matt Black 295mm (790YX)
The Grohe Start straight grip bar in matt black offers secure support for bathrooms and wet rooms. With robust metal construction and an easy-to-clean finish, this 27mm bar diameter is ideal for modern bathroom installations. Concealed fixings provide a clean, professional finish. Supplied with all necessary fixings for straightforward installation, it supports up to 80kg when fitted to a solid wall.
- 88mm Projection from Wall
- Max. 80kg Load When Fitted to a Solid Wall
- Concealed Fixings
- Metal Construction
- Easy-to-Clean Surface
View all: Grohe Grab Rails
The Grohe Start straight grip bar in matt black offers secure support for bathrooms and wet rooms. With robust metal construction and an easy-to-clean finish, this 27mm bar diameter is ideal for modern bathroom installations. Concealed fixings provide a clean, professional finish. Supplied with all necessary fixings for straightforward installation, it supports up to 80kg when fitted to a solid wall.
- 88mm Projection from Wall
- Max. 80kg Load When Fitted to a Solid Wall
- Concealed Fixings
- Metal Construction
- Easy-to-Clean Surface
View all: Grohe Grab Rails
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Angled/Straight | Straight |
| Assisted Living Use | Household |
| Bar Diameter | 27 mm |
| Brand | Grohe |
| Colour | Matt Black |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Handle Centres Length 1 | 295 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Load Fitted to a Solid Wall | 80 kg |
| Model Name | Start |
| Model No | 411892430 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Grip Bar |
| Projection From Wall | 88 mm |