Grohe Start Exposed Single Outlet Manual Matt Black Wall-Mounted Shower Mixer Valve (778YX)
Shower bottom outlet (1/2") with integrated non-return valve. Wall-mounted shower mixer fuses functionality and style. Grohe SilkMove ceramic cartridge delivers precise volume and temperature control via the solid metal handle. Adjustable flow rate limiter reduces water consumption, while a temperature limiter saves energy. Integrated non-return valve in the shower outlet prevents backflow of waste water into the water supply. Hardwearing, easy care, long life finish.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 27Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
- 35mm Ceramic Cartridge Technology
- Metal Lever
- Adjustable Flow Rate Limiter
- Temperature Limiter
View all: Grohe Shower Valves
Shower bottom outlet (1/2") with integrated non-return valve. Wall-mounted shower mixer fuses functionality and style. Grohe SilkMove ceramic cartridge delivers precise volume and temperature control via the solid metal handle. Adjustable flow rate limiter reduces water consumption, while a temperature limiter saves energy. Integrated non-return valve in the shower outlet prevents backflow of waste water into the water supply. Hardwearing, easy care, long life finish.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 27Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
- 35mm Ceramic Cartridge Technology
- Metal Lever
- Adjustable Flow Rate Limiter
- Temperature Limiter
View all: Grohe Shower Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Matt Black |
| Connection Size | 1/2 " |
| Connection Type | G 1/2" |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Stainless Steel |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 27 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Start |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | Wall-Mounted Shower Mixer Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | 0 °C |
| Safety Functions | Without Safety Function |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |