Grohe Start Concealed Dual Outlet Manual Chrome Single Lever Mixer Bath/Shower Valve With Diverter (779XT)
Concealed mixer valve with brass construction. SilkMove ceramic cartridge delivers precise volume and temperature control while an automatic diverter switches effortlessly between bath and shower outlets. Wall-mounted.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 11Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Concealed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
View all: Grohe Shower Valves
Concealed mixer valve with brass construction. SilkMove ceramic cartridge delivers precise volume and temperature control while an automatic diverter switches effortlessly between bath and shower outlets. Wall-mounted.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 11Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Concealed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
View all: Grohe Shower Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Connection Size | 1/2 " |
| Connection Type | G 1/2" |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | With Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 11 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Start |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 54 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | Single Lever Mixer Bath/Shower Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | N/A °C |
| Safety Functions | Without Safety Function |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |