Grohe Dice Chrome 204mm Standard Lever Mono Basin Mixer Tap With Clicker Waste (619AM)
The Grohe Dice single-lever basin mixer offers everyday comfort and lasting performance with a clean, modern design. Its soft square lines and gently curved metal handle create a balanced, contemporary look. Built with the Grohe SilkMove ceramic cartridge, it offers precise water flow and temperature control, while the temperature and flow limiter help to reduce energy and water consumption. Equipped with a medium spout providing ideal clearance for daily use, and finished in durable, easy-to-clean Long-Life chrome, the mixer maintains its shine even with frequent use. The convenient push-open waste system adds practical simplicity, operated with a light press. Easy to install with QuickTool technology. Designed to complement both round and square bathroom fittings.
- 2 Year Guarantee
- Ceramic Discs
- Suitable for High Pressure Systems
- Chrome
- Clicker Waste
- Quick & Easy to Install
View all: Grohe Bathroom Taps
The Grohe Dice single-lever basin mixer offers everyday comfort and lasting performance with a clean, modern design. Its soft square lines and gently curved metal handle create a balanced, contemporary look. Built with the Grohe SilkMove ceramic cartridge, it offers precise water flow and temperature control, while the temperature and flow limiter help to reduce energy and water consumption. Equipped with a medium spout providing ideal clearance for daily use, and finished in durable, easy-to-clean Long-Life chrome, the mixer maintains its shine even with frequent use. The convenient push-open waste system adds practical simplicity, operated with a light press. Easy to install with QuickTool technology. Designed to complement both round and square bathroom fittings.
- 2 Year Guarantee
- Ceramic Discs
- Suitable for High Pressure Systems
- Chrome
- Clicker Waste
- Quick & Easy to Install
View all: Grohe Bathroom Taps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Standard |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Grohe |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Zinc Alloy |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 5 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with 3/8" Flexible Tap Connectors |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Model Name | Dice |
| Model No | 1018330000 |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 116 mm |
| Product Height | 204 mm |
| Product Type | Basin Mixer Tap |
| Product Width | 48 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Clicker Waste |
| z4 - EU Manufacturer Name | GROHE AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Feldmühleplatz 15, Düsseldorf, 40545, Germany |
Product Contents
Basin mixer tap and waste.