GateMate Matt Silver Straight Heavy Duty Offset Hinges 114mm x 3 1/2" x 89mm 2 Pack (626YV)
Galvanised finish for superior corrosion resistance. Weather resistant, heavy duty steel construction for enhanced durability. Ideal for butt and unequal hinge applications.
- Galvanised Steel Construction
- Suitable for 50kg Gates
- Weather-Resistant
- Exterior Grade Screws
View all: GateMate Gate Hinges
Galvanised finish for superior corrosion resistance. Weather resistant, heavy duty steel construction for enhanced durability. Ideal for butt and unequal hinge applications.
- Galvanised Steel Construction
- Suitable for 50kg Gates
- Weather-Resistant
- Exterior Grade Screws
View all: GateMate Gate Hinges
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | GateMate |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Matt Silver |
| Construction Material (Ironmongery) | Galvanised Steel |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Hinge Height | 114 mm |
| Hinge Product Type | Gate |
| Hinge Width | 89 mm |
| Ironmongery Colour | Steel |
| Ironmongery Finish | Satin |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 50 kg |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Type | Heavy Duty Offset Hinges |
| Projection from Door | 14 mm |
| Resistant Type | Weather-Resistant |
| Shape | Straight |
| Strap Length | 3 1/2 " |
| z1 - UK Manufacturer Name | BJA Trading Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit E, The Heights Business Park, Stokenchurch, HP14 3BG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.birkdalesales.com/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Birkdale Sales (Ireland) |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Suite 16 The Cubes, Beacon South Quarter, Sandyford, Dublin, D18 XD36, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.birkdalesales.com/ |