GateMate Adjustable Hinge Sets 5 Pieces (216YV)
Galvanised steel construction for enhanced durability. 600mm length. Adjustability ideal for various gate sizes.
- Galvanised Steel Construction
- Classic Design
- Abrasion, Corrosion & Rust-Resistant
- Exterior Grade Screws
- 600mm Length
View all: GateMate Gate Hinges
Galvanised steel construction for enhanced durability. 600mm length. Adjustability ideal for various gate sizes.
- Galvanised Steel Construction
- Classic Design
- Abrasion, Corrosion & Rust-Resistant
- Exterior Grade Screws
- 600mm Length
View all: GateMate Gate Hinges
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | GateMate |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Matt Silver |
| Compatibility | Field Gate |
| Construction Material (Ironmongery) | Galvanised Steel |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Hinge Length | 600 mm |
| Hinge Width | 50 mm |
| Ironmongery Design Type | Classic |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Product Type | Adjustable Hinge Sets |
| Resistant Type | Abrasion, Corrosion & Rust-Resistant |
| Suitable Gate Thickness | 75 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | BJA Trading Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit E, The Heights Business Park, Stokenchurch, HP14 3BG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.birkdalesales.com/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Birkdale Sales (Ireland) |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Suite 16 The Cubes, Beacon South Quarter, Sandyford, Dublin, D18 XD36, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.birkdalesales.com/ |
Product Contents
2" x 1/4" top band, adjustable gate eye and heel clips, hook to bolt, hook to drive and fixings.