Frogtape Advanced Painters Multi-Surface 28-Day Masking Tape 41.1m x 36mm (551EA)
Frogtape Advanced Multi-Surface Masking Tape is engineered for professional painters and decorators, providing extra sharp paint lines and clean removal. This tape is ideal for intricate painting tasks on cured painted surfaces, wood trim, glass and metal, ensuring a professional finish. PaintBlock Technology seals tape edges, preventing paint bleed for crisp results. The tape offers 28-day indoor clean removal, utilising Nano Technology to maintain adhesive integrity. A thin, yet strong washi paper backing provides excellent conformability and tear-free removal, even around curves, making challenging projects manageable.
- For Use on Cured Painted Surfaces, Wood Trim, Glass & Metal
- UV-Resistant
- Contains PaintBlock Technology
- Stronger than Crepe Tape & Removes without Tearing
- 28-day Indoor Clean Removal
- Washi Paper Backing
- Offers Super Sharp Paint Lines
- Prevents Paint Bleed & Edge Sealing
- Suitable for Cured Painted Surfaces
View all: Frogtape Masking Tape
Frogtape Advanced Multi-Surface Masking Tape is engineered for professional painters and decorators, providing extra sharp paint lines and clean removal. This tape is ideal for intricate painting tasks on cured painted surfaces, wood trim, glass and metal, ensuring a professional finish. PaintBlock Technology seals tape edges, preventing paint bleed for crisp results. The tape offers 28-day indoor clean removal, utilising Nano Technology to maintain adhesive integrity. A thin, yet strong washi paper backing provides excellent conformability and tear-free removal, even around curves, making challenging projects manageable.
- For Use on Cured Painted Surfaces, Wood Trim, Glass & Metal
- UV-Resistant
- Contains PaintBlock Technology
- Stronger than Crepe Tape & Removes without Tearing
- 28-day Indoor Clean Removal
- Washi Paper Backing
- Offers Super Sharp Paint Lines
- Prevents Paint Bleed & Edge Sealing
- Suitable for Cured Painted Surfaces
View all: Frogtape Masking Tape
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Frogtape |
| Colour | Green |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Green |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 41.1 m |
| Product Type | Advanced Painters Multi-Surface 28-Day Masking Tape |
| Product Width | 36 mm |
| Resistant Type | UV-Resistant |
| Suitable Application | For Use on Cured Painted Surfaces, Wood Trim, Glass & Metal |
| Temperature Range (Storage) | 20-30 °C |
| z1 - UK Manufacturer Name | Shurtape UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 2, Ground Floor, Grovelands Business Centre, Boundary Way, Hertfordshire, HP2 7TE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.shurtape.co.uk/contact-us/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kip GmBH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Kip GmBH, Bocholt, D-46395, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://kip-tape.co.uk/contact/ |