Forge Steel VDE Water Pump Pliers 9" (250mm) (494XG)
Heat-treated steel water pump pliers with ergonomic soft-grip handle. VDE tested.
- Max. Jaw Opening: 34mm
- Heat-Treated Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Soft-Grip Handle
- Slip Joint Mechanism
- 7 x Locking Jaw Positions
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V AC
View all: Forge Steel Pliers & Cutters
Heat-treated steel water pump pliers with ergonomic soft-grip handle. VDE tested.
- Max. Jaw Opening: 34mm
- Heat-Treated Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Soft-Grip Handle
- Slip Joint Mechanism
- 7 x Locking Jaw Positions
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V AC
View all: Forge Steel Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Forge Steel |
| Degree of Hardness | 44-52 HRC |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 10,000V, Rated to 1000V AC |
| Jaw Length | 35 mm |
| Length (Imperial) | 9 " |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 34 mm |
| No. of Locking Jaw Positions | 7 x Locking Jaw Positions |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Water Pump Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Water Pump Pliers |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |