Flymo UltraTrim 300 970755501 18V 1 x 4Ah Lithium Power for All Brushless Cordless Trimmer (896CG)
Flymo UltraTrim 300 cordless trimmer easily tackles dense grass and tougher patches. Features lightweight design, cord-free convenience and adjustable handle for optimal, comfortable handling and ease of use. Powerful and efficient design to provide precision and performance. Handles the thickest, most overgrown lawn with minimal effort. Powered by 1 x 18V Power4All battery, which can be shared across a wide range of tools within the Power4All Alliance.
- 1 x 4Ah Lithium Battery
- Bump-Feed Line
- 244min Charge Time
- Ergonomic, Non-Slip Handle
- Edging Facility
- Telescopic Shaft
- 2 Year Guarantee
- Power Boost Mode
- Short Line Indicator
View all: Flymo Grass Trimmers
Flymo UltraTrim 300 cordless trimmer easily tackles dense grass and tougher patches. Features lightweight design, cord-free convenience and adjustable handle for optimal, comfortable handling and ease of use. Powerful and efficient design to provide precision and performance. Handles the thickest, most overgrown lawn with minimal effort. Powered by 1 x 18V Power4All battery, which can be shared across a wide range of tools within the Power4All Alliance.
- 1 x 4Ah Lithium Battery
- Bump-Feed Line
- 244min Charge Time
- Ergonomic, Non-Slip Handle
- Edging Facility
- Telescopic Shaft
- 2 Year Guarantee
- Power Boost Mode
- Short Line Indicator
View all: Flymo Grass Trimmers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Power | 4 Ah |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Flymo |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Bump-Feed Line |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 153 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 2 mm |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 244 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 30 cm |
| Edging Facility | Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Ergonomic, Non-Slip Handle |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | UltraTrim 300 |
| Model No | 970755501 |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 153 cm |
| Product Type | Trimmer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 3.33 kg |
| Vibration Level | 0.7 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
Product Contents
UltraTrim 300, 18V battery (4.0Ah) and charger.