Flymo 3000W 230V Corded Brushless Electric Garden Blower & Vacuum (8963X)
Power Vac 3000 with a blow speed of 310km/h, a collection capacity of 45Ltrs and a shredding ratio of 16:1. Features powerful fan but weighs only 4.8kg in blow mode. Shreds and mulches leaves as they are collected. Jet vacuum feature is ideal for picking up wet leaves and other stubborn debris. Easily converts from blow to vac with the flick of a switch. Ideal for medium-sized gardens.
- 45Ltr Collection Bag Capacity
- 3000W
- Airflow Speed: 192.63mph
- 2 Year Guarantee
- Without Harness
- Sheds & Mulches Leaves
- Toolless Quick-Change
View all: Flymo Blowers & Garden Vacs
Power Vac 3000 with a blow speed of 310km/h, a collection capacity of 45Ltrs and a shredding ratio of 16:1. Features powerful fan but weighs only 4.8kg in blow mode. Shreds and mulches leaves as they are collected. Jet vacuum feature is ideal for picking up wet leaves and other stubborn debris. Easily converts from blow to vac with the flick of a switch. Ideal for medium-sized gardens.
- 45Ltr Collection Bag Capacity
- 3000W
- Airflow Speed: 192.63mph
- 2 Year Guarantee
- Without Harness
- Sheds & Mulches Leaves
- Toolless Quick-Change
View all: Flymo Blowers & Garden Vacs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 192.63 mph |
| Brand | Flymo |
| Brushless | Brushless |
| Cable Length | 10 m |
| Corded Tool Weight | 4.8 kg |
| Corded or Cordless | Corded |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| Mulching Ratio | 16:1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 3000 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | Electric Garden Blower & Vacuum |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 83.2 dBA |
| Vac Collection Capacity | 45 Ltr |
| Vibration Level | 3.25 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |