Fix-O-Moll Grey Round Self-Adhesive Easy Gliders 40mm x 40mm 4 Pack (370KF)
Ideal for moving heavy furniture easily and gently on floors. The low-friction sliding layer ensures minimal frictional resistance and extremely good sliding properties on laminate, tiles or carpets.
- For Smooth & Textile Floors
- PTFE Construction
- Reusable
- Extremely Smooth
- Easy Attachment
View all: Fix-O-Moll Furniture Fixings
Ideal for moving heavy furniture easily and gently on floors. The low-friction sliding layer ensures minimal frictional resistance and extremely good sliding properties on laminate, tiles or carpets.
- For Smooth & Textile Floors
- PTFE Construction
- Reusable
- Extremely Smooth
- Easy Attachment
View all: Fix-O-Moll Furniture Fixings
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Fix-O-Moll |
| Colour | Grey |
| Construction Material (Fixings) | PTFE |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 4 |
| Pieces in Pack/Case | 4 |
| Product Length | 40 mm |
| Product Thickness | 5.5 mm |
| Product Type | Easy Gliders |
| Product Width | 40 mm |
| Shape | Round |
| z1 - UK Manufacturer Name | suki.international Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 27 Greville Street, London, EC1N 8SU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@suki.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | suki.international |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | suki strasse 1, D-54526 Lanscheid, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@suki.com |