Faithfull Tile Grout Rake 2" (50mm) (831GC)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product.
Grout rake supplied with 2 durable, tungsten carbide grit-edged blades for removing old and discoloured grout prior to replacement. Features a comfortable and robust nylon handle.
- Grit-Coated Tungsten Carbide Blade
- Carbon Steel Shank
- Plastic Ergonomic Handle
View all: Faithfull Tile Grouting Tools
Grout rake supplied with 2 durable, tungsten carbide grit-edged blades for removing old and discoloured grout prior to replacement. Features a comfortable and robust nylon handle.
- Grit-Coated Tungsten Carbide Blade
- Carbon Steel Shank
- Plastic Ergonomic Handle
View all: Faithfull Tile Grouting Tools
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Grit-Coated |
| Blade Length (Imperial) | 2 " |
| Blade Length (Metric) | 50 mm |
| Blade Material | Tungsten Carbide |
| Blade Thickness | 1 mm |
| Brand | Faithfull |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Overall Length | 210 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Tile Grout Rake |
| z1 - UK Manufacturer Name | Faithfull Tools |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Phoenix House, 3 White Lodge Business Estate, Hall Road, Norwich, Norfolk, NR4 6DG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | FAITHFULL tools |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | QFF Distribution Ltd, 24 Magna Drive, Magna Business Park, Citywest Road, Dublin, D24 FNYO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |