Faithfull Sealant Removal Tool 1.6" (40mm) (795GC)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product.
Specially designed to remove old silicone and acrylic joints from a variety of surfaces without damaging the underlying structure. Features durable stainless steel blade, shaped and angled to allow easy access. Fitted with a large soft-grip handle for user comfort.
- Non-Coated Stainless Steel Blade
- Stainless Steel Shank
- TPE & Polypropylene Soft-Grip Handle
View all: Faithfull Tile Grouting Tools
Specially designed to remove old silicone and acrylic joints from a variety of surfaces without damaging the underlying structure. Features durable stainless steel blade, shaped and angled to allow easy access. Fitted with a large soft-grip handle for user comfort.
- Non-Coated Stainless Steel Blade
- Stainless Steel Shank
- TPE & Polypropylene Soft-Grip Handle
View all: Faithfull Tile Grouting Tools
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Non-Coated |
| Blade Length (Imperial) | 1.6 " |
| Blade Length (Metric) | 40 mm |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Thickness | 0.58 mm |
| Brand | Faithfull |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Overall Length | 155 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Sealant Removal Tool |
| z1 - UK Manufacturer Name | Faithfull Tools |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Phoenix House, 3 White Lodge Business Estate, Hall Road, Norwich, Norfolk, NR4 6DG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | FAITHFULL tools |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | QFF Distribution Ltd, 24 Magna Drive, Magna Business Park, Citywest Road, Dublin, D24 FNYO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |