Faithfull FAISPRAD "L" Shape Radiator Spanner 10mm-13mm (133RH)
L-shape radiator spanner for the installation and removal of tails from union type radiator valves. Zinc-plated for rust resistance. Features 10mm square section for radiator vent plugs and 13mm (1/2in) hex end with grooved section to fit internal lugged valves.
- Steel Construction
View all: Faithfull Spanners
L-shape radiator spanner for the installation and removal of tails from union type radiator valves. Zinc-plated for rust resistance. Features 10mm square section for radiator vent plugs and 13mm (1/2in) hex end with grooved section to fit internal lugged valves.
- Steel Construction
View all: Faithfull Spanners
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Faithfull |
| Construction Material (Hand Tools) | Steel |
| Length (Imperial) | 5 " |
| Length (Metric) | 130 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Nut Size | 13 mm |
| Metric or Imperial | Metric |
| Minimum Nut Size | 10 mm |
| Model No | FAISPRAD |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | "L" Shape Radiator Spanner |
| z1 - UK Manufacturer Name | Faithfull Tools |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Phoenix House, 3 White Lodge Business Estate, Hall Road, Norwich, Norfolk, NR4 6DG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | FAITHFULL tools |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | QFF Distribution Ltd, 24 Magna Drive, Magna Business Park, Citywest Road, Dublin, D24 FNYO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |