Faithfull Carbon Steel Jerry Can Green 20Ltr (745EA)
Faithfull 20Ltr carbon steel jerry can provides a robust and reliable solution for fuel storage and transport. The heavy-duty construction is ideal for demanding trade environments, such as construction sites or workshops. The can features internal and external fuel-retardant epoxy powder coating, ensuring a long-lasting, durable finish and excellent corrosion protection. A secure locking pin mechanism on the cap prevents accidental opening, while the integrated triple handle allows for safe and easy 2-man transportation. Includes a gasket seal to further enhance security by preventing leaks and fuel evaporation.
- Leakproof Bayonet Closure & Pin
- Fuel Retardant Epoxy Powder Coated
- Integrated Triple Handle For Easy Carriage
- Gasket Sealed To Prevent Leaks & Evaporation
- Robust Construction
View all: Faithfull Fuel Pumps & Cans
Faithfull 20Ltr carbon steel jerry can provides a robust and reliable solution for fuel storage and transport. The heavy-duty construction is ideal for demanding trade environments, such as construction sites or workshops. The can features internal and external fuel-retardant epoxy powder coating, ensuring a long-lasting, durable finish and excellent corrosion protection. A secure locking pin mechanism on the cap prevents accidental opening, while the integrated triple handle allows for safe and easy 2-man transportation. Includes a gasket seal to further enhance security by preventing leaks and fuel evaporation.
- Leakproof Bayonet Closure & Pin
- Fuel Retardant Epoxy Powder Coated
- Integrated Triple Handle For Easy Carriage
- Gasket Sealed To Prevent Leaks & Evaporation
- Robust Construction
View all: Faithfull Fuel Pumps & Cans
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Faithfull |
| Colour | Green |
| Construction Material (Car & Van) | Carbon Steel |
| Litre Capacity | 20 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 460 mm |
| Product Height | 335 mm |
| Product Type | Jerry Can |
| Product Width | 160 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Faithfull Tools |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 White Lodge Business Estate , Hall Road , Norwich , Norfolk, NR4 6DG |
| z4 - EU Manufacturer Name | QFF Distribution Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 24 Magna Drive, Magna Business Park, Citywest Road, Dublin, D24 FNYO, Ireland |