Faithfull 8 Pocket Chisel Storage Roll 12.6" (641GC)
Hard-wearing, nylon-backed polyester construction, double-stitched at stress points and edged for extra strength. Contains 8 pockets for various sized chisels and small tools, a zip-up compartment for storing small tools or paperwork, and 3 elastic loops for secure pen or pencil storage. Features wide pocket design to fit chisels with or without blade guards, and chisel sizes printed on pockets for easy product selection.
- Polyester Construction
- 8 x Chisel / Small Tool Pocket(s)
- Zip Up Compartment
- 3 x Elastic Loops
View all: Faithfull Tool Bags
Hard-wearing, nylon-backed polyester construction, double-stitched at stress points and edged for extra strength. Contains 8 pockets for various sized chisels and small tools, a zip-up compartment for storing small tools or paperwork, and 3 elastic loops for secure pen or pencil storage. Features wide pocket design to fit chisels with or without blade guards, and chisel sizes printed on pockets for easy product selection.
- Polyester Construction
- 8 x Chisel / Small Tool Pocket(s)
- Zip Up Compartment
- 3 x Elastic Loops
View all: Faithfull Tool Bags
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Faithfull |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Length (Imperial) | 12.6 " |
| Length (Metric) | 320 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | 8 Pocket |
| No. of Pockets | 8 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 8 x Chisel / Small Tool Pocket(s) |
| Product Type | Chisel Storage Roll |
| Resistant Type | Wear-Resistant |
| Tool Storage Type | Tool Rolls |
| Width (Imperial) | 20 " |
| Width (Metric) | 500 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Faithfull Tools |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Phoenix House, 3 White Lodge Business Estate, Hall Road, Norwich, Norfolk, NR4 6DG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | FAITHFULL tools |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | QFF Distribution Ltd, 24 Magna Drive, Magna Business Park, Citywest Road, Dublin, D24 FNYO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |