Estwing Sure Strike Curved Claw Hammer 20oz (0.56kg) (912GL)
Solid forged steel head for strength and durability. Lightweight fibreglass handle offers a controlled swing, with jacket to provide overstrike protection, and non-slip cushion grip for a strong, comfortable hold in all conditions. Curved claw provides leverage when pulling and prying nails or boards. Designed for the professional. Ideal for framers, roofers, carpenters, contractors, tradespeople and DIYers.
- Drop-Forged & Heat-Treated Steel Head
- Fibreglass Comfort Grip
- 30mm Hard Face
View all: Estwing Hammers
Solid forged steel head for strength and durability. Lightweight fibreglass handle offers a controlled swing, with jacket to provide overstrike protection, and non-slip cushion grip for a strong, comfortable hold in all conditions. Curved claw provides leverage when pulling and prying nails or boards. Designed for the professional. Ideal for framers, roofers, carpenters, contractors, tradespeople and DIYers.
- Drop-Forged & Heat-Treated Steel Head
- Fibreglass Comfort Grip
- 30mm Hard Face
View all: Estwing Hammers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Estwing |
| Hammer & Axes Handle Type | Fibreglass |
| Hammer & Axes Product Type | Claw |
| Head Weight (Band) | 20-24oz |
| Head Weight (Imperial) | 20 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.56 kg |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Sure Strike |
| Overall Length | 343 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Curved Claw Hammer |
| Strike Face Diameter | 30 mm |