Essentials 'Warning Anti-Climb Paint' Sign 297mm x 210mm (164PX)
Self-adhesive, hazard warning sign made from 1.2mm polypropylene. Hazard signs must be displayed to warn workers, visitors and the general public of the use of anti-climb paint on the premises.
- 1.2mm Polypropylene Construction
- UV-Resistant
- Designed & Manufactured in the UK
View all: Essentials Safety Signs
Self-adhesive, hazard warning sign made from 1.2mm polypropylene. Hazard signs must be displayed to warn workers, visitors and the general public of the use of anti-climb paint on the premises.
- 1.2mm Polypropylene Construction
- UV-Resistant
- Designed & Manufactured in the UK
View all: Essentials Safety Signs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Construction Material (Safety) | Polypropylene |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 297 mm |
| Product Length | 210 mm |
| Product Thickness | 1.2 mm |
| Product Type | 'Warning Anti-Climb Paint' Sign |
| Safety Sign Product Type | Warning |
| z1 - UK Manufacturer Name | Centurion Brands Europe Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | PO Box 123, DN4 9PR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.centurioneurope.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Centurion Brands Europe Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Centurion Brands Europe Ltd, Dublin, D16 W7W3 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.centurioneurope.co.uk |