Essentials Non Photoluminescent "Fire Door Keep Locked" Sign 100mm x 100mm (927FG)
Mandatory, UV resistant sign manufactured from self-adhesive vinyl. Provides essential, detailed information in the event of a fire. Easy to use, just peel, stick and apply to a clean, dust free, dry and flat surface.
- 1.2mm Vinyl Construction
- Easy to Use
View all: Essentials Safety Signs
Mandatory, UV resistant sign manufactured from self-adhesive vinyl. Provides essential, detailed information in the event of a fire. Easy to use, just peel, stick and apply to a clean, dust free, dry and flat surface.
- 1.2mm Vinyl Construction
- Easy to Use
View all: Essentials Safety Signs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Construction Material (Safety) | Vinyl |
| Fire Safety Sign Product Type | Door |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Photoluminescent | Non Photoluminescent |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 100 mm |
| Product Length | 100 mm |
| Product Thickness | 1.2 mm |
| Product Type | "Fire Door Keep Locked" Sign |
| Safety Sign Product Type | Fire |
| z1 - UK Manufacturer Name | Centurion Brands Europe Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | PO Box 123, DN4 9PR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.centurioneurope.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Centurion Brands Europe Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Centurion Brands Europe Ltd, Dublin, D16 W7W3 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.centurioneurope.co.uk |