| Brand | Essentials |
| Construction Material (Safety) | Polypropylene |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 200 mm |
| Product Length | 150 mm |
| Product Thickness | 1.2 mm |
| Product Type | "Male" Toilet Door Sign |
| Safety Sign Product Type | Toilet |
| z1 - UK Manufacturer Name | Centurion Brands Europe Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | PO Box 123, DN4 9PR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.centurioneurope.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Centurion Brands Europe Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Centurion Brands Europe Ltd, Dublin, D16 W7W3 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.centurioneurope.co.uk |