Essentials Folding Shelf Brackets White 280mm x 200mm 2 Pack (628VJ)
Ideal for use with wood shelving to make a breakfast bar or laptop table.
- Powder-Coated
- Metal Construction
- Max. Load: Per Bracket
- Max Shelf Depth
View all: Essentials Shelf Brackets
Ideal for use with wood shelving to make a breakfast bar or laptop table.
- Powder-Coated
- Metal Construction
- Max. Load: Per Bracket
- Max Shelf Depth
View all: Essentials Shelf Brackets
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Coating & Finishing Type | Powder-Coated |
| Colour | White |
| Construction Material (Ironmongery) | Metal |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 100 kg |
| Model Name | Folding |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Height | 200 mm |
| Product Length | 280 mm |
| Product Type | Shelf Brackets |