Essentials First Aid Projecting Sign (3D) 200mm x 400mm (670YU)
3D projecting sign for clear visibility of a fiirst aid point. Durable semi-rigid plastic construction. Waterproof and weather-resistant. Pre-drilled for ease of fixing.
- 1.2mm PVC Construction
- 350mm Projection From Wall
- Water & Weather-Resistant
View all: Essentials Safety Signs
3D projecting sign for clear visibility of a fiirst aid point. Durable semi-rigid plastic construction. Waterproof and weather-resistant. Pre-drilled for ease of fixing.
- 1.2mm PVC Construction
- 350mm Projection From Wall
- Water & Weather-Resistant
View all: Essentials Safety Signs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Construction Material (Safety) | PVC |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied. Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 200 mm |
| Product Thickness | 1.2 mm |
| Product Type | First Aid Projecting Sign (3D) |
| Product Width | 400 mm |
| Projection From Wall | 350 mm |
| Resistant Type | Water & Weather-Resistant |
| Safety Sign Product Type | First Aid |