Essentials "A Tidy Site Is A Safe Site" Sign 300mm x 400mm (592HL)
Polypropylene fire safety and safe condition sign. Designed to provide clear and concise information to ensure everyone entering the construction site is aware of any necessary fire safety measures and safe conditions.
- 1.2mm Polypropylene
View all: Essentials Safety Signs
Polypropylene fire safety and safe condition sign. Designed to provide clear and concise information to ensure everyone entering the construction site is aware of any necessary fire safety measures and safe conditions.
- 1.2mm Polypropylene
View all: Essentials Safety Signs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Construction Material (Safety) | Polypropylene |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 300 mm |
| Product Length | 400 mm |
| Product Thickness | 1.2 mm |
| Product Type | "A Tidy Site Is A Safe Site" Sign |
| Safety Sign Product Type | Health and Safety |
| z1 - UK Manufacturer Name | Centurion Brands Europe Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | PO Box 123, DN4 9PR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.centurioneurope.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Centurion Brands Europe Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Centurion Brands Europe Ltd, Dublin, D16 W7W3 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.centurioneurope.co.uk |