Erbauer VDE Multi-Functional Long Nose Pliers 8¼" (210mm) (814XH)
Erbauer 210mm multi-functional long nose VDE pliers deliver controlled cutting, gripping and stripping for electrical work where insulated tools are required. Featuring durable, heat-treated chrome vanadium steel jaws with black phosphate coating to provide durable performance, and centre-cut design to handle aluminium and copper wire up to 2.6mm. The tool supports crimping, bolt cutting, reaming and linesman tasks, with a VDE insulation tested to 10,000V rated to 1,000V AC. The bi-material soft-grip handle and integrated lanyard loop improve stability when working at height or in confined spaces.
- Cuts Up To 2.6mm Aluminium & Copper Wire
- Centre Cut
- Heat-Treated Chrome Vanadium Steel Jaws
- Bi-Material Ergonomic Soft-Grip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V AC
- Multi-Function VDE Long-Nose Design
- Black Phosphate-Coated
- Ergonomic Soft Grip
View all: Erbauer Pliers & Cutters
Erbauer 210mm multi-functional long nose VDE pliers deliver controlled cutting, gripping and stripping for electrical work where insulated tools are required. Featuring durable, heat-treated chrome vanadium steel jaws with black phosphate coating to provide durable performance, and centre-cut design to handle aluminium and copper wire up to 2.6mm. The tool supports crimping, bolt cutting, reaming and linesman tasks, with a VDE insulation tested to 10,000V rated to 1,000V AC. The bi-material soft-grip handle and integrated lanyard loop improve stability when working at height or in confined spaces.
- Cuts Up To 2.6mm Aluminium & Copper Wire
- Centre Cut
- Heat-Treated Chrome Vanadium Steel Jaws
- Bi-Material Ergonomic Soft-Grip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V AC
- Multi-Function VDE Long-Nose Design
- Black Phosphate-Coated
- Ergonomic Soft Grip
View all: Erbauer Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 13 mm |
| Brand | Erbauer |
| Cutting Capacity | 2.6 mm |
| Cutting Head Type | Centre Cut |
| Degree of Hardness | 55-63 HRC |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 10,000V, Rated to 1000V AC |
| Length (Imperial) | 8¼ " |
| Length (Metric) | 210 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 1.2 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 1.6 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 2.6 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Long Nose Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Multi-Functional Long Nose Pliers |
| Suitable Cutting Material | Aluminium & Copper Wire |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Aluminium & Copper Cable |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |