Erbauer Spirit Level 48" (1200mm) (158XH)
Erbauer 1200mm (48") spirit level offers a robust and accurate solution for professional builders and tradespeople. Constructed from anodised aluminium, this durable magnetic level is ideal for precision tasks such as fitting kitchen cabinets or installing trunking in difficult-to-reach areas. Vertisite technology allows the side-view vial to be easily seen from the front, improving efficiency, while strong embedded magnets provide secure hands-free attachment to steelwork. Large vials feature white surrounds for enhanced clarity, and removable, shock-absorbing end caps protect the level from site damage. Integrated feet prevent surface marking, ensuring a clean finish. Accurate to within 0.5mm/m (0.75mm/m in reverse position).
- Anodised Aluminium Construction
- Magnetic Base
- 2 x 90° & 1 x 180° Vials
- Vertisite Tech Views Vial from Front
- Access Confined & Hard to Reach Areas
- Shock-Absorbing End Caps Prevent Damage
- Integrated Feet Protect Work Surfaces
- Large Vials & White Surrounds for Clarity
- Delivers Accurate Measurements to 0.5mm/m
- 2 Year Guarantee
View all: Erbauer Spirit Levels
Erbauer 1200mm (48") spirit level offers a robust and accurate solution for professional builders and tradespeople. Constructed from anodised aluminium, this durable magnetic level is ideal for precision tasks such as fitting kitchen cabinets or installing trunking in difficult-to-reach areas. Vertisite technology allows the side-view vial to be easily seen from the front, improving efficiency, while strong embedded magnets provide secure hands-free attachment to steelwork. Large vials feature white surrounds for enhanced clarity, and removable, shock-absorbing end caps protect the level from site damage. Integrated feet prevent surface marking, ensuring a clean finish. Accurate to within 0.5mm/m (0.75mm/m in reverse position).
- Anodised Aluminium Construction
- Magnetic Base
- 2 x 90° & 1 x 180° Vials
- Vertisite Tech Views Vial from Front
- Access Confined & Hard to Reach Areas
- Shock-Absorbing End Caps Prevent Damage
- Integrated Feet Protect Work Surfaces
- Large Vials & White Surrounds for Clarity
- Delivers Accurate Measurements to 0.5mm/m
- 2 Year Guarantee
View all: Erbauer Spirit Levels
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Erbauer |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Long Warranty - 10+ yrs (Hand Tools/Garden Tools Only) |
| Length (Imperial) | 48 " |
| Length (Metric) | 1200 mm |
| Level Product Type | Spirit |
| Magnetic Base (Yes/No) | Yes |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | 0.5 mm |
| No. of Vials | Three |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spirit Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |