ERA Brass Bathroom Lock 64mm Case - 44mm Backset (30529)
Specially designed for bathroom doors, with a deadbolt operated by a thumbturn handle (not supplied). Suitable for left or right handed doors.
- Suitable for Left or Right-Handed Doors
View all: ERA Mortice Locks
Specially designed for bathroom doors, with a deadbolt operated by a thumbturn handle (not supplied). Suitable for left or right handed doors.
- Suitable for Left or Right-Handed Doors
View all: ERA Mortice Locks
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Backset Size (Imperial) | 1 3/4 " |
| Backset Size (Metric) | 44 mm |
| Brand | ERA |
| Case Depth (Imperial) | 2 1/2 " |
| Case Depth (Metric) | 64 mm |
| Case Height | 102 mm |
| Case Width | 16 mm |
| Colour | Brass |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Ironmongery Colour | Brass |
| Ironmongery Finish | Polished |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Mortice Lock Type | Sashlock |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Brass |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Height | 125 mm |
| Plate Width | 24 mm |
| Product Type | Bathroom Lock |
| Smart Compatibility | Not Smart |
Product Contents
Bathroom lock, faceplate and fixings.