Einhell Professional TP-HD 18/28 Li BL+4 3.68kg 18V 1 x 3.0Ah Li-Ion Power X-Change Brushless Cordless SDS+ Drill (464EA)
Powerful Einhell Professional TP-HD 18/28 Li BL+4 cordless rotary hammer drill, designed for drilling, hammer drilling, and chiselling with/without rotation stop. Features a robust Einhell brushless motor to provide increased power and extended runtimes compared to a carbon brush motor, making it ideal for electricians installing fixings in concrete or plumbers chiselling out channels. A pneumatic impact mechanism provides 3 joules of percussive energy, allowing for efficient drilling up to 28mm in concrete. Speed can be finely adjusted according to the material and task, and the robust drill depth stop for precision drilling is continuously adjustable. Tool changes are straightforward with the universal semi-automatic SDS-Plus chuck, and an anti-vibration handle combined with an ergonomic Softgrip handle reduces user fatigue. An LED light provides optimal illumination of the work area. Includes 3 concrete drill bits and a flat chisel. Member of the Power X‑Change family, allowing the drill to be used in combination with any battery or charger from the system. Supplied with a 3.0Ah Power X-Change Plus battery, charger, and E-Case S.
- 1 x 3.0Ah Li-Ion Battery
- 60min Charge Time
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Chisel Adjustment
- Max. Impact Energy: 3J
- No Anti-Vibration System
- Safety Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed
View all: Einhell Professional SDS Drills
Powerful Einhell Professional TP-HD 18/28 Li BL+4 cordless rotary hammer drill, designed for drilling, hammer drilling, and chiselling with/without rotation stop. Features a robust Einhell brushless motor to provide increased power and extended runtimes compared to a carbon brush motor, making it ideal for electricians installing fixings in concrete or plumbers chiselling out channels. A pneumatic impact mechanism provides 3 joules of percussive energy, allowing for efficient drilling up to 28mm in concrete. Speed can be finely adjusted according to the material and task, and the robust drill depth stop for precision drilling is continuously adjustable. Tool changes are straightforward with the universal semi-automatic SDS-Plus chuck, and an anti-vibration handle combined with an ergonomic Softgrip handle reduces user fatigue. An LED light provides optimal illumination of the work area. Includes 3 concrete drill bits and a flat chisel. Member of the Power X‑Change family, allowing the drill to be used in combination with any battery or charger from the system. Supplied with a 3.0Ah Power X-Change Plus battery, charger, and E-Case S.
- 1 x 3.0Ah Li-Ion Battery
- 60min Charge Time
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Chisel Adjustment
- Max. Impact Energy: 3J
- No Anti-Vibration System
- Safety Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed
View all: Einhell Professional SDS Drills
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 3.0 Ah |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell Professional |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 28 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 40 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 60 min |
| Demolition Hammer Impact Energy | 3 J |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Impact Rate | 5500 bpm |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | TP-HD 18/28 Li BL+4 |
| No Load Speed | 1200 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| No. of SDS Drill Functions | 4-Function |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 360 mm |
| Product Type | SDS+ Drill |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 3.68 kg |
| Vibration Level | 15.139 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Upton, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
Product Contents
TP-HD 18/28 Li BL+4, 3.0Ah Plus battery, charger, 3 drills (Ø8, 10 and 12mm), flat chisel and E-Case S.