Einhell Professional TP-CI 18/220-2 LiBL 18V Li-Ion Power X-Change Brushless Cordless Impact Driver - Bare (447EA)
Einhell Professional 18V cordless impact driver TP-CI 18/220 LiBL delivers robust performance for trade professionals. The powerful tool is suitable for electricians and general construction, making light work of tightening long screws and fastening applications. Equipped with a brushless motor to provide enhanced power and runtime. Features a 1/4" (6.35mm) hex chuck and offers 220Nm of torque for handling demanding tasks efficiently. Variable speed control protects materials and the tool from stress, while a short, lightweight design and ergonomic soft grip ensure comfortable use. Includes a 50mm long bit for use with Phillips head screws and a belt clip. Member of the Power X‑Change family, allowing the reciprocating saw to be used in combination with any battery or charger from the system. Battery and charger sold separately.
- Max. Torque: 220Nm
- 1/4" Hex Tool Holder
- Variable Speed
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Professional Impact Wrenches
Einhell Professional 18V cordless impact driver TP-CI 18/220 LiBL delivers robust performance for trade professionals. The powerful tool is suitable for electricians and general construction, making light work of tightening long screws and fastening applications. Equipped with a brushless motor to provide enhanced power and runtime. Features a 1/4" (6.35mm) hex chuck and offers 220Nm of torque for handling demanding tasks efficiently. Variable speed control protects materials and the tool from stress, while a short, lightweight design and ergonomic soft grip ensure comfortable use. Includes a 50mm long bit for use with Phillips head screws and a belt clip. Member of the Power X‑Change family, allowing the reciprocating saw to be used in combination with any battery or charger from the system. Battery and charger sold separately.
- Max. Torque: 220Nm
- 1/4" Hex Tool Holder
- Variable Speed
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Professional Impact Wrenches
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Impact Drivers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Bolt Capacity | M5-M16 |
| Brand | Einhell Professional |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 1/4" |
| Chuck Type | Hex Tool Holder |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Impact Rate | 3000 bpm |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Torque | 220 Nm |
| Model No | TP-CI 18/220-2 LiBL |
| No Load Speed | 2900 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 167 mm |
| Product Type | Impact Driver |
| Tool Weight without Battery | 1.16 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Upton, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
Product Contents
TP-CI 18/220-2 LiBL, bit (50mm) and belt clip.