Einhell Professional TP-AP 18/32 Li BL 18V Li-Ion Power X-Change Brushless Cordless Reciprocating Saw - Bare (172EA)
Einhell Professional TP-AP 18/32 Li BL cordless reciprocating saw offers a powerful, all-round design for demanding sawing tasks across various materials. The versatile tool is ideal for demolition, plumbing, and general construction, effortlessly cutting through wood up to 300mm and steel up to 20mm. Features an Einhell brushless motor to provide increased power and extended runtimes compared to a carbon brush motor. Delivers a 32mm stroke length and a maximum idle speed of 3000 strokes per minute for fast, precise cuts. Separately activated pendulum stroke function ensures fast cutting progress. Speed can be pre-set in 6 stages via an adjustment dial, and finely controlled via the start switch. Tool-free blade changes and soleplate adjustment or removal save time, and a 180° rotatable blade allows flexible working even in difficult positions. enhance flexibility. An integrated LED light illuminates the work area, and a scaffolding hook provides convenient storage. Supplied with 1x wood and 1x metal saw blade. Member of the Power X‑Change family, allowing the reciprocating saw to be used in combination with any battery or charger from the system. Battery and charger sold separately.
- Variable Speed
- Tool-Free Blade Change
- Multi-Position Shoe
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- All-Metal Gearbox
- LED Work Light
- Overload Protection Prevents Motor Damage
- Soft Grip Surfaces & Anti-Vibration Function Add Comfort
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Professional Reciprocating Saws
Einhell Professional TP-AP 18/32 Li BL cordless reciprocating saw offers a powerful, all-round design for demanding sawing tasks across various materials. The versatile tool is ideal for demolition, plumbing, and general construction, effortlessly cutting through wood up to 300mm and steel up to 20mm. Features an Einhell brushless motor to provide increased power and extended runtimes compared to a carbon brush motor. Delivers a 32mm stroke length and a maximum idle speed of 3000 strokes per minute for fast, precise cuts. Separately activated pendulum stroke function ensures fast cutting progress. Speed can be pre-set in 6 stages via an adjustment dial, and finely controlled via the start switch. Tool-free blade changes and soleplate adjustment or removal save time, and a 180° rotatable blade allows flexible working even in difficult positions. enhance flexibility. An integrated LED light illuminates the work area, and a scaffolding hook provides convenient storage. Supplied with 1x wood and 1x metal saw blade. Member of the Power X‑Change family, allowing the reciprocating saw to be used in combination with any battery or charger from the system. Battery and charger sold separately.
- Variable Speed
- Tool-Free Blade Change
- Multi-Position Shoe
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- All-Metal Gearbox
- LED Work Light
- Overload Protection Prevents Motor Damage
- Soft Grip Surfaces & Anti-Vibration Function Add Comfort
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Professional Reciprocating Saws
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Shoe Positions | Multi-Position Shoe |
| Bare Unit Product Type | Reciprocating Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell Professional |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Steel | 20 mm |
| Capacity Wood | 300 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | TP-AP 18/32 Li BL |
| No Load Speed | 3000 spm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 463 mm |
| Product Type | Reciprocating Saw |
| Stroke Length | 32 mm |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free Blade Change |
| Tool Weight without Battery | 3.42 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Upton, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
Product Contents
TP-AP 18/32 Li BL and 2 x saw blades (wood and metal).