Einhell Professional GP-LB 36/230 Li E BL-Solo 36V Li-Ion Power X-Change Brushless Cordless Leaf Blower - Bare (238CY)
Cordless leaf blower with brushless motor for more power and longer run time. Features speed control and an additional turbo switch, so blowing capacity can be precisely adapted to any application. Achieves up to 890 m³/h of blowing capacity. Balance handle with soft grip ensures comfort while working. Also features 3-position adjustable blower tube and single shoulder carrying strap. Integrated wall mount and removable tube deliver space-saving storage. Robust metal ring at the end of the blower tube protects against damage and helps remove wet foliage. Part of the Power X-Change family.
- Airflow Volume: 890m³/hr
- Airflow Speed: 142.9mph
- Sound Level: 84.5dBA
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Single Shoulder Strap
- 2 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
Cordless leaf blower with brushless motor for more power and longer run time. Features speed control and an additional turbo switch, so blowing capacity can be precisely adapted to any application. Achieves up to 890 m³/h of blowing capacity. Balance handle with soft grip ensures comfort while working. Also features 3-position adjustable blower tube and single shoulder carrying strap. Integrated wall mount and removable tube deliver space-saving storage. Robust metal ring at the end of the blower tube protects against damage and helps remove wet foliage. Part of the Power X-Change family.
- Airflow Volume: 890m³/hr
- Airflow Speed: 142.9mph
- Sound Level: 84.5dBA
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Single Shoulder Strap
- 2 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 142.9 mph |
| Bare Unit Product Type | Blower |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell Professional |
| Brushless | Brushless |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | GP-LB 36/230 Li E BL-Solo |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Type | Leaf Blower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 84.5 dBA |
| Tool Weight without Battery | 2.34 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Merseyside, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | 01516491500 |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
Product Contents
GP-LB 36/230 Li E BL-Solo, blower tube and shoulder strap.