Einhell GC-CT 18/24 Li P 18V 1 x 1.5Ah Li-Ion Power X-Change Cordless Grass Trimmer (206FC)
Cordless grass trimmer that makes short work of tidying up lawn edges or small patches of grass that the mower finds hard to reach. Features a battery indicator with 3 x LEDs. Supplied with 20 x quick-change plastic cutting blades and 1 x Power X-Change system battery (1.5Ah) with charger.
- 1 x 1.5Ah Li-Ion Battery
- Blade Head
- 120min Charge Time
- Ergonomic Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
View all: Einhell Grass Trimmers
Cordless grass trimmer that makes short work of tidying up lawn edges or small patches of grass that the mower finds hard to reach. Features a battery indicator with 3 x LEDs. Supplied with 20 x quick-change plastic cutting blades and 1 x Power X-Change system battery (1.5Ah) with charger.
- 1 x 1.5Ah Li-Ion Battery
- Blade Head
- 120min Charge Time
- Ergonomic Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
View all: Einhell Grass Trimmers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 1.5 Ah |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Blade Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 100 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 240 mm |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 120 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 24 cm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Ergonomic Handle |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | GC-CT 18/24 Li P |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 100 cm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 1.57 kg |
| Vibration Level | 5.8 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Arrowe Brook Rd, Wirral, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.co.uk/services/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell Germany AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Einhell Germany AG Wiesenweg 22 94405 Landau/Isar |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.com/services/contact/ |